ملاحظاتی درباره پوشش کف پیاده رو منازل

پیاده رو سازی
1,722

ملاحظاتی درباره پوشش کف پیاده رو منازل

گاهی برای طراحی, تدارک و انجام برخی کارهای ساختمانی نیاز به تجربیات مشخصی هست که شاید آنها را نتوان در کتابهای معمول آموزش معماری و دکوراسیون داخلی ساختمان یافت. یکی از این موارد پوشش کف پیاده رو منازل است.

از آنجا که هر پیاده رو مشرف به ساختمانی خاص می باشد, قاعدتا تا حدودی تحت تاثیر معماری و مصالح ساختمانی قرار دارد که در آن ملک کار شده است. از سوی دیگر پیاده روها بخشی از فضای همگانی شهری است که عموما تحت نظارت شهرداری می باشند. این ویژگی ها عملا باعث نوعی تناقض و مشکل در طراحی ( دکوراسیون ) پیاده رو ها میشود.


از جمله نکات موثر در ارزش هر ملک, زیبائی و شرایط پیاده رو آنست !

یکی از مشکلات جدی معماری شهری در ایران, هرج و مرج در نمای ساختمانهاست. مسلما هر کس در ملک خود اختیار دارد. اما وقتی پای نمای شهر بمیان می آید, نمیتوان آنرا تابع سلائق شخصی کرد که ممکن است باعث آشفتگی در معماری شهر گردد.

از سوی دیگر واحد عمرانی و سازمان زیباسازی شهرداری ها نیز چندان اهمیتی به تفاوتهای معماری و نوع مصالح ساحتمانی بکار رفته در هر ملک نمیکنند. به این ترتیب زمانی تصمیم میگیرند بدون کمترین مشورت با اهالی, سرتاسر همه کوچه و خیابانها را آسفالت کرده یا با نوع خاصی از موزائیک و غیره فرش کنند.


نمونه بی سلیقگی و تجاوز به حقوق عابران !

اغلب دیده میشود که سازندگان هر ساختمان آنچه از مصالح اضافه آمده را برای پوشش کف پیاده رو استفاده می کنند. در نتیجه بجز معماری, ارتفاع و . . . شیب پیاده رو ساختمانهای همسایه نیز هیچ تناسبی باهم ندارند. این موضوع بویژه برای آمد و شد بزرگسالان و همشهریانی که مشکلات خاص حسی و حرکتی دارند بشدت مشکل ساز است.

ما در این یادداشت سایت ” دکوراسیون بهفرم ” قصد نداریم به مباحث تئوریک اقتصادی بپردازیم که مربوط به مالکیت شخصی است. اما بنظر میرسد در این زمینه نیز نمیتوان همه چیز را به حال خود رها کرد.

از سوی دیگر طراحی و اجرای پوشش کف معابر, نیازمند تجربه و تخصص ویژه است. در این زمینه مسلما دفاتر عمرانی شهرداری ها دارای گنجینه ای از معلومات و تجارب ارزنده اند. استفاده طراحان دکوراسیون داخلی ساختمان, از این دانش و تجربیات حتی برای طراحی و اجرای پوشش کف حیاط ساختمانها نیز میتواند مفید باشد.


در پوشش فضاهای باز میتوان از دانش و تجربیات شهرداری مناطق بخوبی استفاده کرد !

هر شهر و هر محله بواسطه موقعیت جغرافیائی و نیز بستر خاک, ویژگیهائی خاص دارد که واحدهای عمرانی شهرداری مناطق بویژه از آنها کاملا اطلاع دارند. چه خوب است طراحان دکوراسیون داخلی ساختمان و دست اندرکاران محترم ساخت و سازهای شهری, در این موارد تنها به دانش و تجربه خود اتکا نکرده و از این سرمایه عمومی بهره لازم را ببرند.

پیاده روها بخشی از معماری و نمای هر محل و شهر را تشکیل میدهند. در طراحی و اجرای هر پیاده رو, لازم است به معماری  و نوع مصالح ساختمانی بکار رفته در آن ملک باندازه کافی توجه شود. اما تا وقتی برای نمای ساختمانهای هر محل یا منطقه برنامه جامع, سنجیده و حساب شده وجود نداشته باشد, برای تناسب معماری پیاده رو منازل مشکل بتوان راه حلی جدی و عملی یافت !


جرائم سد معبر, چقدر در فرهنگ سازی نقش دارند ! ؟

ما در این یادداشت سایت ” دکوراسیون بهفرم ” تنها به کلیاتی اشاره کردیم که به پیاده رو منازل مربوط میشد. در گفتار بعدی کوشش خواهیم کرد قدری به جزئیات طراحی, زیرسازی و . . . اجرای این بخش از کارهای ساختمانی بپردازیم که هم جنبه شخصی و عمومی دارند.

ویدئو پیوست نمونه جذاب و زیبائی از خلاقیت در اجرای سرامیک پیرامون یک کفشور را بنمایش می گذارد :

https://www.instagram.com/p/CM3-OhHH6rG/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.