برخی نکات درباره درز در نصب انواع کفپوش pvc و پارکت

پولیش کاری پارکت
3,737

برخی نکات درباره  درز در نصب انواع کفپوش pvc  و پارکت

بیننده محترمی از طریق بخش دیدگاههای سایت ” بهفرم کفپوش ”  موردی درباره نصب کفپوش pvc مطرح نموده است. از آنجا که موضوع میتواند برای سایر بینندگان گرامی, منجمله ” دکوراسیون بهفرم ” نیز مفید باشد, عین پرسش و پاسخ را اینجا هم باشتراک میگذاریم.

پرسش :

سلام ميخواستم بپرسم موقع نصب ميشه صفحات كفپوش رو بدون فاصله و كاملا بهم چسبوند يا بايد يه مقدار كمي درز انبساط داشته باشيم

پاسخ :

با سلام متقابل و تشکر از حسن اعتماد جنابعالی,

یک ) پاسخگوئی در این سایت بصورت رباتیک نیست و لذا معمولا در روزها و ساعات غیرکاری متاسفانه نمیتوانیم در خدمت بینندگان محترم سایت باشیم.

دو ) تا جائی که ما میدانیم تنها برخی انواع پارکت ( از جمله پارکت چوبی و لمینیت ) را میتوان بصورت ” بند دار ” نصب کرد. در نصب انواع کفپوش های pvc باید دقت نمود تا بین تایلهای کفپوش هیچگونه درزی نباشد.


در نصب انواع کفپوش pvc لازم است دقت شود تا هیچگونه رطوبت یا غبار از محل درز به زیرسازی نشت نکند.

فرزکاری زبانه و شیارها ( کلیک )  لبه های طولی و عرضی برخی انواع پارکت بگونه ای است که میتوان آنرا به شکل ” بند دار ” نصب نمود. در این حالت بدون آنکه بین تایل های پارکت فاصله ای وجود داشته باشد, فاصله کوچک حداکثر چند میلیمتری بین هر دو تایل بچشم میخورد. از آنجا که این بند صرفا جنبه دکوراتیو دارد, امکان نفوذ رطوبت, غبار و . . .  از سطح پارکت به زیرسازی وجود ندارد. به این ترتیب در موقع استفاده از پارکت, روش نصب ” بند دار ” مشکلی بوجود نمی آورد.

نصب ” بند دار ” پارکت, تنها جنبه زیبائی شناسانه ندارد. گاهی با این روش میتوان برخی ایرادات جزئی در عمق زبانه و شیار ( کلیک ها ) را در نصب پوشش داد.


صرف نظر از جلوه, پولیش کاری دوره ای و منظم باعث میشود رطوبت و غیره از محل درز پارکت به زیرسازی نفوذ نکند.

به هر جهت در موارد استفاده از روش ” بند دار ” بهتر است فواصل ” پولیش کاری ” را نزدیک بهم انتخاب کرد تا احیانا رطوبت یا غبار به زیرسازی پارکت آسیبی نرساند.

سه ) درز انقطاع اصولا مربوط به ساختمانهای با مساحت بالا است و معمولا در آپارتمانهای مسکونی معمولی ( حتی تا 200 متر) چندان لازم نمی آید. اما اگر به هر دلیل فنی اجرای ” درز انقطاع ” لازم باشد, با تمهیداتی میتوان برای پوشش نهائی کف از انواع کفپوش pvc , البته بدون درز استفاده نمود. از جمله این تمهیدات, استفاده مناسب از انواع متناسب ” اپوکسی ” است.

زیرسازی انواع کفپوش های pvc ( چه آنها که با چسب صنعتی یا خمیری نصب شده ) بشدت نسبت به رطوبت حساس است. ضمنا از آنجا که ضخامت این کفپوش ها, معمولا بیش از 3 تا 5 میلیمتر نیست, نمیتوان لبه تایل های کفپوش را دوراهه کرد.

چهار ) یکی از مباحث مهم در اجرای ساختمانهای بزرگ,  ” درز انقطاع ” است و بیشتر در ساختمانهای اداری و پاساژهای بزرگ اهمیت می یابد.  این مورد معمولا ربطی به آپارتمانهای مسکونی معمولی و حتی 200 متری ندارد. در ساختمانهای متراژ بالا, اختلاف دما در فصول مختلف سال منجر به انبساط طولی معین میشود که ممکن است باعث آسیب به پایداری سازه گردد. بهمین جهت مثلا در طولهای معین یک سالن بزرگ, درز انقطاع اجرا میگردد.

این درزهای انبساط همچنین به کنترل ارتعاشات و لرزش های کوچک و بزرگ، انتقال بار زنده میان اجزای مختلف ساختمان و محافظت از اجزای مختلف ساختمان در برابر رطوبت کمک می‌کنند. از جمله دیگر دلائل اجرای ” درز انبساط ” , تامین حداکثر ایمنی ساختمان در برابر آتش سوزی و نیز جهت جدا کردن بخش‌های مختلف ساختمان می باشد. عموما برای پرکردن ” درز انبساط ”  , از مواد با مقاومت حرارتی بسیار بالا استفاده میشود تا در هنگام آتش سوزی از انتشار آتش در بخش های مختلف ساختمان جلوگیری گردد.


هدف اصلی از لحاظ ” درز انقطاع ” در ساختمانهای بزرگ, جلوگیری از آسیب های ناشی از انبساط طولی به پایداری سازه است. تصویر نمونه دیتایل اجرائی یک درز انبساط در ساختمان را نشان میدهد.

در مورد ” پولیش کاری ” و اصول فنی مراقبت و استفاده از کفپوش های pvc ( از جمله روش صحیح نظافت ), مطالب چندی در سایت ” بهفرم کفپوش ” وجود دارد که از طریق بخش ” جستجو ” براحتی میتوانید آنها را یافته و مطالعه فرمائید.

خوشحالیم که بینندگان محترم سایت قبل از هرگونه تصمیم گیری و اقدام اجرائی, به مطالعه می پردازند. یکی از مهمترین علل ایجاد این سایت نیز همین است که بینندگان علاقمند به زمینه های گوناگون دکوراسیون, از طریق مطالعه و پرسش, سنجیده تر گام برداشته و مانع دوباره کاری و احیانا ضرر و زیان به خودشان گردند.

با آرزوی رفع هرچه زودتر مشکل ” کرونا ” از جهان و کشورمان, در این روزها بیشتر مراقب سلامتی خود و عزیزانمان باشیم.

پولیش کاری دوره ای و منظم پارکت عموما دو علت دارد. به این ترتیب هم جلوه پارکت تجدید شده و نیز مانع میشود که در مواقع ناگهانی آبریزش, آب و رطوبت به سرعت به زیرسازی نفوذ کرده و به پارکت آسیب بزند :

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.