برخی تبعات منفی غلبه مُد در دکوراسیون داخلی ساختمان

سازه کناف
1,078

برخی تبعات منفی غلبه مُد در دکوراسیون داخلی ساختمان

یکی از ارکان دکوراسیون داخلی ساختمان, مسائل زیبائی شناسی است. سایت ” دکوراسیون بهفرم ” پیش تر نیز مطالبی درباره تاثیرات ” مُد ” بر درک عمومی از زیبائی شناسی تقدیم نموده ایم. در اینجا میخواهیم به چند نمونه منفی در این زمینه اشاره کنیم.

صنعت مُد از جمله صنایع مدرن است که نخست در صنعت پوشاک و با هدف معرفی جلوه های گوناگون زیبائی شناسی مورد استفاده قرار گرفت. به این ترتیب بینندگان مجلات مُد و تماشاگران جلساتی که بدین منظور برپا میشد, این فرصت را یافتند تا با ایده های بسیار گوناگونی از سوی طراحان لباس آشنا شوند که با استفاده از رنگها و الیاف مختلف طبیعی و مصنوعی تولید شده بود.

یکی از ایرادات که از نخست در این صنعت بچشم میخورد, استفاده و تبلیغ اندام هائی است که انگار با دستگاه کپی تراش و از روی نمونه واحد و مشخصی ساخته شده اند. در حالی که به دلائل گوناگون و قابل فهم بدن هر کس ویژگیهای خاص خود را دارد و تلاش برای تبدیل آن به شکل و شمائل ” بازار پسند ” اغلب مستلزم هزینه, رنج و . . . صرف وقت بسیار است که واقعا ضرورت چندانی ندارد ! ؟


یکی از ایرادات وارد بر صنعت مُد, عدم توجه کافی و انسانی به تفاوت های اندام مردم است !

بعنوان نمونه از تبعات منفی چیرگی ” مُد ” در صنعت دکوراسیون, میتوان به نمای برخی ساختمانها اشاره کرد. بعنوان مثال ” نمای آلومینیوم ” و ” شیشه های فریم لس ” فرصت های جدید و متفاوتی را برای نمای ساختمان ها فراهم کرده اند. هر یک از این مواد و مصالح محسنات و کاربردهای خاصی دارند که اگر بدرستی و بجا استفاده شود, میتواند جلوه خاص و متفاوتی از جمله به نمای ساختمانها ببخشد.

اما وقتی نمای خاصی در بازار مُد میشود, برخی اصرار دارند که بدون در نظر گرفتن ملاحظات مالی, فنی و . . . زیبائی شناسی, آنها نیز از همین نمای ساختمانی استفاده نمایند. به این ترتیب هزینه و . . . مشکلات حفاظت و ایمنی به ساختمان تحمیل میشود که جدا قابل اجتناب است.


اجرای نمای فریم لس شیشه ای نیاز به سازه خاصی دارد که بویژه از نظر حفاظت و ایمنی باید کاملا حساب شده باشد !

مثالی نیز از معماری ( دکوراسیون ) داخلی ساختمان بزنیم. ما در ” دکوراسیون بهفرم ” پیشتر یادداشتی در این مورد داشتیم که چگونه فراورده های چوبی ( نظیر نئوپان ) میدان گسترده ای را در صنعت چوب فراهم آوردند. در آنجا اشاره شد که نخستین مواجهه بسیاری از استادکاران نجار با این پدیده نو, جنبه منفی داشت. در اینجا میخواهیم به نمونه ” کناف ” اشاره کنیم که آنهم فرصتهای جدید و متفاوتی در هنر و فن گچکاری فراهم آورده است.

موضوع این یادداشت ” دکوراسیون بهفرم ” مقاومت ” سنت ” در برابر پدیده های ” نو ” نیست. به این موضوع مهم در فرصتی دیگر خواهیم پرداخت. در اینجا تنها اشاره ای کلی و کوتاه به استفاده نابجا از محصول ” کناف ” خواهیم داشت.


پدیده های نو در معماری مدرن, الزاما منافاتی با نمادهای معماری سنتی ایران ندارد !

پیش از باب شدن کناف در اجرای سقف های کاذب, از جمله از ” رابیتس ” و ” پانل های مخصوص و سبک ” استفاده میشد. این پانل ها را از پلاستوفوم, ورقهای پلی کربنات, آلومینیوم و غیره می ساختند که درون قابهائی قرار میگرفت که سازه فلزی گالوانیزه سبک داشت.

هر یک از این سقف های کاذب, ویژگیهای خاصی دارند و همین تفاوت های فیزیکی و . . . ریالی باعث میشود در هر مورد خاص, استفاده از یکی بر دیگران ترجیح داشته باشد.

میگویند با آمدن هر چیز ” نو ” , آنچه ” کهنه ” است از میدان بدر میرود. این مثال حداقل در علم و . . . صنعت ساختمان مصداق ندارد. شاید استفاده از محصولی خاص در اینجا و آنجا کم یا بیشتر باشد, اما هر کالای ساختمانی ( از جمله در دکوراسیون داخلی ساختمان ) بنا به طبیعت خود, ویژگی و نقاط قوتی دارد که نمیتوان آنرا بکلی از این صنعت حذف کرد !

با آرزوی سلامتی برای همه دست اندرکاران هنر و فن گچکاری در کشورمان, ما در سایت ” دکوراسیون بهفرم ” در آینده پیرامون این موضوع بیشتر و با جزئیات گفتگو خواهیم کرد.

از جمله مصالح جدید که در دکوراسیون داخلی ساختمان استفاده میشود, انواع پلاستوفوم های دکوراتیو است. ویدئو پیوست نحوه نصب یکی از این پانل های دیواری را نمایش میدهد که دارای طرح آجری است :

نصب نمونه پلاستوفوم دکوراتیو در نمای داخلی ساختمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.