کلیاتی درباره نظافت و نگهداری پارکت لمینیت

جابجائی کاناپه روی لمینیت
908

کلیاتی درباره نظافت و نگهداری پارکت لمینیت

در این سلسله یادداشتهای ” دکوراسیون بهفرم ” کوشش ما آنست که مجموعه اطلاعات منسجمی درباره ” مشخصات “ , ” زیرسازی “, ” نصب “, ” نظافت ” , ” نگهداری ” و . . . ” تعمیرات ” انواع پارکت لمینیت در اختیار بینندگان محترم سایت ” دکوراسیون بهفرم ” بگذاریم. مسائل حقوقی و . . . زیبائی شناسی دکوراسیون داخلی ساختمان ( از جمله در این زمینه خاص ) اغلب جنبه عمومی دارند و نیازی نیست آنها را مجددا بازنشر کنیم.

ضمنا در اینجا تنها به مواردی از مباحث فوق خواهیم پرداخت که مختص این نوع پوشش کف ساختمانی است. در قسمت پیشین این مجموعه یادداشتهای ” دکوراسیون بهفرم ” درباره ساختمان, زیرسازی و نصب پارکت لمینت گفتگو شد. در این بخش به نکات کلی خواهیم پرداخت که مربوط به نظافت و نگهداری از این نوع پوشش کف ساختمانی است.


بهترین راه جابجائی وسائل خانگی سنگین تر, بلند کردن آنهاست !

مهمترین نکته در نظافت لمینیت, مراقبت از سلامت اتصالات و جلوه و رنگ آنست. بهمین جهت قبل از شروع نظافت باید آسیب های احتمالی رویه و نیز پارافین درزهای طولی و عرضی تایلهای لمینیت را وارسی نمود. در نظافت لمینیت باید مراقب بود و از سفیدکننده و شوینده هائی استفاده نکرد که ممکن است به رویه شفاف لمینیت آسیب وارد کنند.

در هنگام نظافت ضمنا باید کوشید تا آب و رطوبت بهیچوجه به زیرِکار لمینیت نفوذ نکند. وجود آب بر درزهای طولی یا عرضی تایلهای لمینیت, این فرصت را به آن میدهد که بالاخره منفذی یافته و به فوم زیرِکار یا زیرسازی نفوذ نماید.

یکی از مسائل مهم هر زمینه از دکوراسیون داخلی ساختمان, موارد بهداشتی می باشد. در زندگی شهری امروز معمولا گرد و غبار محیط, همراه قدری چربی یا دوده است. لذا نخست باید از ” نظافت خشک ” و غبار روبی این کفپوش شروع کرد. مرحله بعد استفاده درست و بجا از دستمال مرطوب یا تیشور ( T ) مخصوص است. پیشنهاد ما برای این مرحله, استفاده از ” بخار شوی ” مناسب می باشد.


بعد از مرحله غبارروبی, میتوان از ” بخارشوی ” برای نظافت کامل لمینیت استفاده نمود !

در یادداشت گذشته ” دکوراسیون بهفرم ” اشاره شد که پارافین کلیک ها ضمن سهولت در نصب لمینیت, در جلوگیری از نفوذ رطوبت سطحی و مقابله با حشرات نیز نقش جدی دارند. مهمترین نکته در نگهداری لمینیت, پولیش دوره ای و طبق برنامه درزهای طولی و عرضی تایلهاست. پولیش کاری نیاز به تخصص چندان ندارد و بهره بردار میتواند آنرا با کمی مطالعه, دقت و تجربه, شخصا انجام دهد.

در موقع جابجائی و استقرار وسائل و لوازم منزل در فضاهائی که کف آن از لمینیت است, باید به نکاتی جدا توجه شود. اگر قرار دادن جسمی خاص ولی سنگین بر روی این کفپوش لازم است, باید دقت نمود تا فشار نقطه ای بر لمینیت تا حداقل ممکن کاهش یابد. بدین منظور میتوان قطعاتی را زیر پایه ها قرار داد  تا وزن این وسائل یا لوازم را در سطح بزرگتری پخش شود. در انتخاب جنس و اندازه این قطعات, بهتر است علاوه بر ملاحظات فنی به مسائل زیبائی شناختی در دکوراسیون داخلی ساختمان هم توجه کافی مبذول گردد.


در تصویر نمونه جابجائی وسائل سنگین خانگی را می بینیم که بصورت ایمن و بدون کمترین آسیب صورت میگیرد.

از کشیدن اجسام بر روی لمینیت جدا اجتناب کنید. این کار بجز ایجاد خط و خَش های سطحی و عمیق بر لمینیت, میتواند باعث آسیب و در رفتگی اتصالات تایلها از هم شود.

ما در قسمت بعدی این مجموعه یادداشتهای ” دکوراسیون بهفرم ” قدری جزئی تر به این مسائل خواهیم پرداخت و ضمنا درباره تعمیرات جزئی و کلی لمینیت گفتگو خواهیم داشت.

تا زمانی که واکسیناسیون عمومی عملی نگردیده و ” کرونا ” کاملا کنترل نشده, جدا مراقب اصول بهداشت فردی و جمعی و فاصله گذاری اجتماعی باشیم !

یکی از چیزهائی که باعث افزایش زیبائی و جلوه لمینیت میشود, انواع قرنیز است. ویدئو پیوست استفاده از روشی را بنمایش میگذارد که بجای ” فارسی کردن ” در اجرای قرنیز گوشه ها میتوان بکار برد :

روش متفاوت اجرای قرنیز گوشه ها

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.