برخی نکات عام درباره دکوراسیون داخلی ساختمان

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

برخی نکات عام درباره دکوراسیون داخلی ساختمان

با سلام.

هنر و صنعت دکوراسیون داخلی منازل, ادارات و . . . با دهها پارامتر مرتبط است و سخن گفتن از زیبائی شناسی در اینمورد شاید قدری ناممکن باشد. نوع چیدمان اثاثه در هریک از این فضاها با روانشناسی کسانی که در آن فضا زندگی یا بدان رفت و آمد میکنند, سن و سال این اشخاص, متراژ هر فضا, میزان نورگیری و . . . بضاعت مالی ایشان ارتباط تنگاتنگی دارد.


ممکن است برای برخی شلوغی یا خلوتی, بسیار مهمتر از زیبائی ظاهری و هارمونی اثاثه باشد !

اخیرا توجهم به موضوعی جلب شده که حداقل تا چند سال پیش بنظر بعید می رسید. پسر و عروس ما بجهت تحصیلات و نوع تربیت, قاعدتا اشخاصی بمراتب مدرن تر از هم سن و سالهای من هستند که بهرجهت کودکی, نوجوانی و جوانی بکلی متفاوتی داشته ایم. این موضوع را در انتخاب اثاثه, روش زندگی, ارتباط بین خود و با بزرگترها, نوع و حجم تفریح, کنجکاوی ها و مطالعه, غذا, استراحت و بسیاری از مسائل ریز و درشت کار و زندگی میتوان بخوبی مشاهده کرد.

مدتی است نوه ما دو سالگی را پشت سر گذاشته و طبیعتا مثل همه بچه های در این سن و سال که دیگر برای آمد و شد از این اطاق به آن اطاق و . . . دیگر نیازی به کمک دیگران ندارند, سخت بازیگوش و کنجکاو کشف و درک همه آن چیزهائی است که پیرامون او را در بر گرفته اند. بدیهی است یکی از راههای شناخت هم مواجهه و درگیر شدن با اشیاء, جانوران و . . . است که میتواند هم توام با خسارات مالی و نیز گاه خطرناک باشد.

از آنجا که خود در یک خانواده پر جمعیت بزرگ شده ام, با همسرم تفاهم داشتیم که بچه هایمان در منزل حتی الامکان آزاد باشند. بهمین جهت تقریبا در تمام سالهای خردسالی و دبستان بچه ها, خانه ما همیشه ” ریخت و پاش ” بود. اما آنچه توجه امان را جلب کرده, تغییر قابل توجه در سبک زندگی پسر و عروسمان و از وقتی است که این آقا شروع به راه رفتن کرده است. آنان که قبلا سخت مقید بودند که همه چیز باید منظم و مرتب سرجایش باشد, حالا ظاهرا چندان هم بدشان نمی آید که پسرشان اینچنین خستگی ناپذیر و با لذت, تقریبا هیچ جای بهم ناریخته در منزل باقی نمیگذارد.

غرض از این مقدمه طولانی ذکر این نکته بود که اثاثه, لوازم دکوری ( اکسسوری ), سبک زندگی, دکوراسیون منزل یا محیط کار و . . . همه و همه تنها وقتی معنی میدهد که منجر به خوشی و لذت ما از زندگی و کار گردد. انسانها به تعداد, روحیه و سلایق خاص خود دارند. آنان حتی ممکن است در سنین و دورانهای مختلف نیز روحیات بسیار متفاوت پیدا کنند. لذا وقتی از طراحی داخلی منازل, اداره یا محیط کار صحبت میشود, نباید در پی نسخه های واحد و تکراری برای هر فضا و هر جا بود.


نور کافی همانقدر که برای  بسیاری دلگشاست, برای برخی میتواند مانع آرامش باشد !

کسانی که در کار دکوراسیون داخلی ساختمان و طراحی داخلی اند, بهتر است به این موضوع دقت کرده و قبل از هرچیز تلاش کنند با صحبت با همه اهالی منزل و . . . ابتدا نسبت به صورت مساله باندازه کافی روشن شوند. آن طراح دکوراسیون در کارش موفق است که بعد اتمام کار باعث شود حس و حال خوبی از زندگی و کار برای مشتری فراهم آورد.

در این مورد بعدا با جزئیات بیشتر گفتگو خواهیم کرد.

سلامت و پایدار باشید.

       تهران – ۹ آبان ۹۸

نمونه خلاقیت در طراحی و اجرای آسانسور در آپارتمانهای دوبلکس

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *